Urmează perioada concursurilor de top din educație. Colegiul „Vasile Lovinescu” va fi prezent și anul acesta la Olimpiada Națională de Tehnologii, continuând, astfel, șirul performanțelor marcate cu fiecare participare în parte. Patru elevi vor reprezenta unitatea de învățământ tehnic din Fălticeni la ediția 2025.
Oana Gemambet, Ioana Leonte, Andy Vrabie și Ion Cucu s-au calificat la etapa pe țară, la diferite discipline, cu punctaje mari și foarte mari obținute la faza județeană.
Pregătirea temeinică cu profesori cu experiență, completată de ambiția și talentul tinerilor au generat rezultatele așteptate.
Cei patru tineri continuă să se pregătească intens, cu gândul la performanțele care onorează statutul de elev olimpic.
Concursurile vor avea loc luna viitoare, iar elevii vor reprezenta nu doar colegiul, ci și comunitățile din care provin.
Turism și alimentație
Oana Gemambet, din Fălticeni, și Ioana Leonte, din Probota, vor participa la etapa finală pe domeniul Turism și Alimentație.
Elevele sunt colege în clasa 12 HB, calificate pe locuri suplimentare datorită punctajului mare obținut la faza județeană.
Profesori îndrumători sunt Hîrșiu Dana, Chițimuș Cristina, Zodieru Elena, Bocanci Florența, Stafie Amalia, Manolache Ana.
Faza națională va avea loc la Craiova.

Construcții și lucrări publice
Andy Vrabie, elev în clasa a XI-a, este din Preutești și va participa pe domeniul Construcții, instalații și lucrări publice.
El este îndrumat de profesorii Ungureanu Dumitru și Maftei Vasile.
La faza județeană este s-a clasat pe locul 1 cu 96 puncte.
Faza națională se va desfășura la Zalău.

Agricultură și Cultura plantelor
Cucu Ion este din Republica Moldova și va concura pe domeniul Agricultură și Cultura plantelor.
Elev în ultimul an de studiu, tânărul este îndrumat de profesorii Gașpar Angela și Vasiliu Petronela.
La faza județeană s-a clasat pe locul 1 cu 85 puncte.
Faza națională va avea loc la Miercurea Ciuc.
Toate cele trei competiții din cadrul Olimpiadei Naționale de Tehnologii sunt programate în perioada 23 – 27 martie.



