Meciul România-Olanda. Fălticenenii au sosit pe stadionul olimpic din München pentru a-și susține echipa favorităSport

Accesări: 3239

Din nou alături de Tricolori. Fălticenenii sunt nelipsiți de la meciurile României la Campionatul European de Fotbal (Euro 2024). Astăzi, de la ora 19, se desfășoară partida în compania Olandei, numărul 7 în fotbalul mondial.

Este unul dintre cele mai grele meciuri, iar românii au venit în număr foarte mare pe stadionul olimpic din München, pentru a-și încuraja echipa favorită.

În marea galbenă se află și suporteri din Fălticeni.

Nouă băieți, pasionați de sportul cu balonul rotund, se află în tribună, unde vor scanda „Hai, România!”.

Fălticenenii speră la un rezultat favorabil pentru echipa lui Edi Iordănescu.

Meciul contează pentru calificarea în sferturile competiției.

Dacă va învinge Olanda, România va avea ca adversar Spania.

Până la începerea meciului, românii au cântat pe străzile capitalei Bavariei și au fluturat steagul românesc.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul 1-0 în favoarea Olandei. După cele 90 de minute de joc, adversarii s-au calificat în sferturile de finală. România a fost învinsă în această seară cu 3-0.